Micro Commercial Co P4KE540A-AP
Part No.:
P4KE540A-AP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
AetrixP4KE540A-AP.pdf
Description:
Interface
Comments
P4KE540A-AP Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Package/Case:
DO-204AL, DO-41, Axial
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
459V
Voltage - Breakdown (Min):
513V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
740V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
540mA
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)