Littelfuse Inc. P4KE540CA-B
Part No.:
P4KE540CA-B
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Datasheet:
AetrixP4KE540CA-B.pdf
Description:
TVS DIODE 486VWM 740VC DO204AL
Comments
P4KE540CA-B Specifications
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
P4KE
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
486V
Voltage - Breakdown (Min):
513V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
740V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
540mA
Power - Peak Pulse:
400W
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)