Micro Commercial Co P5KE40CA-TP
Part No.:
P5KE40CA-TP
Datasheet:
AetrixP5KE40CA-TP.pdf
Comments
P5KE40CA-TP Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.8A
Power - Peak Pulse:
500W
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)