Micro Commercial Co P5KE60CA-TP
Part No.:
P5KE60CA-TP
Datasheet:
AetrixP5KE60CA-TP.pdf
Comments
P5KE60CA-TP Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
60V
Voltage - Breakdown (Min):
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.2A
Power - Peak Pulse:
500W
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)