Comchip Technology P6KE600A-G
Part No.:
P6KE600A-G
Manufacturer:
Comchip Technology
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-204AC, DO-15, Axial
Datasheet:
AetrixP6KE600A-G.pdf
Description:
TVS DIODE 513VWM 828VC DO15
Comments
P6KE600A-G Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Comchip Technology
Package/Case:
DO-204AC, DO-15, Axial
Series:
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
513V
Voltage - Breakdown (Min):
570V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
828V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
720mA
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)