Diotec Semiconductor P6SMAJ170A
Part No.:
P6SMAJ170A
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
AetrixP6SMAJ170A.pdf
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC DO-214AC
Comments
P6SMAJ170A Specifications
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Series:
Packaging:
Bulk
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)