Diotec Semiconductor P6SMBJ150CA-AQ
Part No.:
P6SMBJ150CA-AQ
Datasheet:
AetrixP6SMBJ150CA-AQ.pdf
Description:
TVS DIODE 150VWM 243VC DO-214AA
Comments
P6SMBJ150CA-AQ Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
150V
Voltage - Breakdown (Min):
167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.5A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)