Diotec Semiconductor P6SMBJ15A-AQ
Part No.:
P6SMBJ15A-AQ
Datasheet:
AetrixP6SMBJ15A-AQ.pdf
Description:
TVS DIODE 15VWM 24.4VC DO-214AA
Comments
P6SMBJ15A-AQ Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
15V
Voltage - Breakdown (Min):
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
24.6A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)