Diotec Semiconductor P6SMBJ26CA-AQ
Part No.:
P6SMBJ26CA-AQ
Datasheet:
AetrixP6SMBJ26CA-AQ.pdf
Description:
TVS DIODE 26VWM 42.1VC DO-214AA
Comments
P6SMBJ26CA-AQ Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
26V
Voltage - Breakdown (Min):
28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
14.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)