Diotec Semiconductor P6SMBJ40CA-AQ
Part No.:
P6SMBJ40CA-AQ
Datasheet:
AetrixP6SMBJ40CA-AQ.pdf
Description:
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO-214AA
Comments
P6SMBJ40CA-AQ Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
9.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)