Diotec Semiconductor P6SMBJ43A-AQ
Part No.:
P6SMBJ43A-AQ
Datasheet:
AetrixP6SMBJ43A-AQ.pdf
Description:
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO-214AA
Comments
P6SMBJ43A-AQ Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
43V
Voltage - Breakdown (Min):
47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
8.6A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)