Diotec Semiconductor P6SMBJ58A-AQ
Part No.:
P6SMBJ58A-AQ
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
AetrixP6SMBJ58A-AQ.pdf
Description:
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO-214AA
Comments
P6SMBJ58A-AQ Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Diotec Semiconductor
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
58V
Voltage - Breakdown (Min):
64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.4A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)