Diotec Semiconductor P6SMBJ70A-AQ
Part No.:
P6SMBJ70A-AQ
Datasheet:
AetrixP6SMBJ70A-AQ.pdf
Description:
TVS DIODE 70VWM 113VC DO-214AA
Comments
P6SMBJ70A-AQ Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70V
Voltage - Breakdown (Min):
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-50°C ~ 150°C (TJ)