Taiwan Semiconductor Corporation PGSMAJ18CAHR3G
Part No.:
PGSMAJ18CAHR3G
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
AetrixPGSMAJ18CAHR3G.pdf
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214AC
Comments
PGSMAJ18CAHR3G Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Series:
PGSMAJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
13.7A
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)