Taiwan Semiconductor Corporation PGSMAJ6.5CA R3G
Part No.:
PGSMAJ6.5CA R3G
Manufacturer:
Taiwan Semiconductor Corporation
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
AetrixPGSMAJ6.5CA R3G.pdf
Description:
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO214AC
Comments
PGSMAJ6.5CA R3G Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Series:
PGSMAJ
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
6.5V
Voltage - Breakdown (Min):
7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
35.7A
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)