SMC Diode Solutions S43LCC0424
Part No.:
S43LCC0424
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
TVS Diodes
Package:
TO-253-4, TO-253AA
Datasheet:
AetrixS43LCC0424.pdf
Description:
TVS DIODE 24VWM 43VC SOT143
Comments
S43LCC0424 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Package/Case:
TO-253-4, TO-253AA
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
24V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
43V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1A
Power - Peak Pulse:
500W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
15pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C (TJ)