SMC Diode Solutions S8ULCC15-2
Part No.:
S8ULCC15-2
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Category:
TVS Diodes
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
AetrixS8ULCC15-2.pdf
Description:
TVS DIODE 15VWM 24VC 8-SO
Comments
S8ULCC15-2 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
SMC Diode Solutions
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series:
S8ULCCxx-2
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
2
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
15V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
24V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1A
Power - Peak Pulse:
500W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
5pF @ 1MHz (Max)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)