YAGEO SDT23C12L02
Part No.:
SDT23C12L02
Manufacturer:
YAGEO
Category:
TVS Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
AetrixSDT23C12L02.pdf
Description:
TVS ESD SOT-23 12V 32V
Comments
SDT23C12L02 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
YAGEO
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Series:
SDT23CXXL02
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
2
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
32V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
11A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
350W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
65pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)