YAGEO SJD16A10L01
Part No.:
SJD16A10L01
Manufacturer:
YAGEO
Category:
TVS Diodes
Package:
2-WDFN
Datasheet:
AetrixSJD16A10L01.pdf
Description:
TVS ESD, DFN1610, 10V, 35V, REEL
Comments
SJD16A10L01 Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
YAGEO
Package/Case:
2-WDFN
Series:
SJD16AXXL01
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
10V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
11V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
35V (Typ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
60A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
2000W (2kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
400pF @ 1MHz
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)