Sanken Electric USA Inc. SJPZ-N18V
Part No.:
SJPZ-N18V
Manufacturer:
Sanken Electric USA Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
2-SMD, J-Lead
Datasheet:
AetrixSJPZ-N18V.pdf
Description:
DIODE ZENER 18V 2W SJP
Comments
SJPZ-N18V Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Sanken Electric USA Inc.
Package/Case:
2-SMD, J-Lead
Series:
SJPZ-N
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
Voltage - Breakdown (Min):
16.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
Power - Peak Pulse:
500W
Power Line Protection:
No
Applications:
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)