STMicroelectronics SMA6F58AY
Part No.:
SMA6F58AY
Manufacturer:
STMicroelectronics
Description:
TVS DIODE 58VWM 121VC SMAFLAT
Comments
SMA6F58AY Specifications
Manufacturer:
STMicroelectronics
Series:
SMA6FxxAY
Product Status:
Obsolete
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
58V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
64.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
33A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)