Littelfuse Inc. SMA6J10A
Part No.:
SMA6J10A
Datasheet:
AetrixSMA6J10A.pdf
Description:
TVS DIODE 10VWM 17VC DO214AC
Comments
SMA6J10A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
10V
Voltage - Breakdown (Min):
11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
37A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)