Littelfuse Inc. SMA6J11A
Part No.:
SMA6J11A
Datasheet:
AetrixSMA6J11A.pdf
Description:
TVS DIODE 11VWM 18.2VC DO214 TR
Comments
SMA6J11A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
11V
Voltage - Breakdown (Min):
12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
33A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)