Littelfuse Inc. SMA6J120A
Part No.:
SMA6J120A
Datasheet:
AetrixSMA6J120A.pdf
Description:
TVS DIODE 120VWM 193VC DO214 TR
Comments
SMA6J120A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
120V
Voltage - Breakdown (Min):
133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)