Bourns Inc. SMA6J120A
Part No.:
SMA6J120A
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
AetrixSMA6J120A.pdf
Description:
TVS DIODE 120VWM 193VC SMA
Comments
SMA6J120A Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Series:
SMA6J
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
120V
Voltage - Breakdown (Min):
133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
3.1A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)