Littelfuse Inc. SMA6J130A
Part No.:
SMA6J130A
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
AetrixSMA6J130A.pdf
Description:
TVS DIODE 130VWM 209VC DO214 TR
Comments
SMA6J130A Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Series:
SMA6J
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
130V
Voltage - Breakdown (Min):
144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.9A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)