Bourns Inc. SMA6J130A
Part No.:
SMA6J130A
Manufacturer:
Bourns Inc.
Datasheet:
AetrixSMA6J130A.pdf
Description:
TVS DIODE 130VWM 209VC SMA
Comments
SMA6J130A Specifications
Manufacturer:
Bourns Inc.
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
130V
Voltage - Breakdown (Min):
144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
2.9A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)