Littelfuse Inc. SMA6J16CA
Part No.:
SMA6J16CA
Datasheet:
AetrixSMA6J16CA.pdf
Description:
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AC
Comments
SMA6J16CA Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
16V
Voltage - Breakdown (Min):
17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
23.1A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)