Littelfuse Inc. SMA6J17A
Part No.:
SMA6J17A
Datasheet:
AetrixSMA6J17A.pdf
Description:
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO214AC
Comments
SMA6J17A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
17V
Voltage - Breakdown (Min):
18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
27.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
22.6A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)