Littelfuse Inc. SMA6J18A
Part No.:
SMA6J18A
Datasheet:
AetrixSMA6J18A.pdf
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO214 TR
Comments
SMA6J18A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
21.5A
Power - Peak Pulse:
600W
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)