Littelfuse Inc. SMA6J22CA
Part No.:
SMA6J22CA
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
AetrixSMA6J22CA.pdf
Description:
TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO214AC
Comments
SMA6J22CA Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Series:
SMA6J
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
22V
Voltage - Breakdown (Min):
24.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
35.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
17A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)