Micro Commercial Co SMA6J22CA-TP
Part No.:
SMA6J22CA-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
AetrixSMA6J22CA-TP.pdf
Description:
Interface
Comments
SMA6J22CA-TP Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
22V
Voltage - Breakdown (Min):
24.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
35.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
16.9A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)