Littelfuse Inc. SMA6J48CA
Part No.:
SMA6J48CA
Datasheet:
AetrixSMA6J48CA.pdf
Description:
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AC
Comments
SMA6J48CA Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
8.1A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)