Littelfuse Inc. SMA6J60CA
Part No.:
SMA6J60CA
Datasheet:
AetrixSMA6J60CA.pdf
Description:
TVS DIODE 60VWM 96.8V DO214AC TR
Comments
SMA6J60CA Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
60V
Voltage - Breakdown (Min):
66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)