Littelfuse Inc. SMA6J70A
Part No.:
SMA6J70A
Datasheet:
AetrixSMA6J70A.pdf
Description:
TVS DIODE 70VWM 113VC DO214AC
Comments
SMA6J70A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
70V
Voltage - Breakdown (Min):
77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5.5A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)