Littelfuse Inc. SMA6J75A
Part No.:
SMA6J75A
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
AetrixSMA6J75A.pdf
Description:
TVS DIODE 75VWM 121VC DO214AC TR
Comments
SMA6J75A Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Series:
SMA6J
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
75V
Voltage - Breakdown (Min):
83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
5A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)