Littelfuse Inc. SMA6J8.5A
Part No.:
SMA6J8.5A
Datasheet:
AetrixSMA6J8.5A.pdf
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO214 TR
Comments
SMA6J8.5A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
8.5V
Voltage - Breakdown (Min):
9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
41.7A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)