Littelfuse Inc. SMA6J90CA
Part No.:
SMA6J90CA
Datasheet:
AetrixSMA6J90CA.pdf
Description:
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AC
Comments
SMA6J90CA Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
90V
Voltage - Breakdown (Min):
100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.2A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)