Littelfuse Inc. SMA6L18A
Part No.:
SMA6L18A
Datasheet:
AetrixSMA6L18A.pdf
Description:
TVS DIODE 18VWM 29.2VC DO221AC
Comments
SMA6L18A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
29.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
20.6A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)