Littelfuse Inc. SMA6L250A
Part No.:
SMA6L250A
Datasheet:
AetrixSMA6L250A.pdf
Description:
TVS DIODE 250VWM 405VC DO221AC
Comments
SMA6L250A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
250V
Voltage - Breakdown (Min):
279V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
405V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
950mA
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)