Littelfuse Inc. SMA6L48A
Part No.:
SMA6L48A
Datasheet:
AetrixSMA6L48A.pdf
Description:
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO221AC
Comments
SMA6L48A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
48V
Voltage - Breakdown (Min):
53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.8A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)