Littelfuse Inc. SMA6L51A
Part No.:
SMA6L51A
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Datasheet:
AetrixSMA6L51A.pdf
Description:
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO221AC
Comments
SMA6L51A Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
DO-221AC, SMA Flat Leads
Series:
SMA6L
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
51V
Voltage - Breakdown (Min):
56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
7.3A
Power - Peak Pulse:
600W
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)