Littelfuse Inc. SMA6L85A
Part No.:
SMA6L85A
Datasheet:
AetrixSMA6L85A.pdf
Description:
TVS DIODE 85VWM 137VC DO221AC
Comments
SMA6L85A Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
85V
Voltage - Breakdown (Min):
94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
4.4A
Power - Peak Pulse:
600W
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)