Bourns Inc. SMAJ170CA-Q
Part No.:
SMAJ170CA-Q
Manufacturer:
Bourns Inc.
Datasheet:
AetrixSMAJ170CA-Q.pdf
Description:
TVS DIODE 170VWM 275VC DO214AC
Comments
SMAJ170CA-Q Specifications
Manufacturer:
Bourns Inc.
Series:
SMAJ-Q
Product Status:
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
170V
Voltage - Breakdown (Min):
189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.5A
Power - Peak Pulse:
400W
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)