Bourns Inc. SMAJ220CA-Q
Part No.:
SMAJ220CA-Q
Manufacturer:
Bourns Inc.
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
AetrixSMAJ220CA-Q.pdf
Description:
TVS DIODE 220VWM 356VC DO214AC
Comments
SMAJ220CA-Q Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Bourns Inc.
Package/Case:
DO-214AC, SMA
Series:
SMAJ-Q
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
Bidirectional Channels:
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
220V
Voltage - Breakdown (Min):
246V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
356V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
1.1A
Power - Peak Pulse:
400W
Power Line Protection:
No
Applications:
Telecom
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)