Micro Commercial Co SMB10J100A-TP
Part No.:
SMB10J100A-TP
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Category:
TVS Diodes
Package:
DO-214AA, SMB
Datasheet:
AetrixSMB10J100A-TP.pdf
Description:
Interface
Comments
SMB10J100A-TP Specifications
Product attributes
Attribute value
Manufacturer:
Micro Commercial Co
Package/Case:
DO-214AA, SMB
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Zener
Unidirectional Channels:
1
Bidirectional Channels:
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
100V
Voltage - Breakdown (Min):
111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
6.17A
Power - Peak Pulse:
1000W (1kW)
Power Line Protection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance @ Frequency:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)