Micro Commercial Co SMB10J40CA-TP
Part No.:
SMB10J40CA-TP
Datasheet:
AetrixSMB10J40CA-TP.pdf
Comments
SMB10J40CA-TP Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
40V
Voltage - Breakdown (Min):
44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
15.5A
Power - Peak Pulse:
1000W (1kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)