STMicroelectronics SMB15F13AY
Part No.:
SMB15F13AY
Description:
TVS DIODE 13VWM 27.2VC SMBFLAT
Comments
SMB15F13AY Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
13V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
27.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
368A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)