STMicroelectronics SMB15F18AY
Part No.:
SMB15F18AY
Description:
TVS DIODE 18VWM 39.3VC SMBFLAT
Comments
SMB15F18AY Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
18V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
39.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
254A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)