STMicroelectronics SMB15F20AY
Part No.:
SMB15F20AY
Description:
TVS DIODE 20VWM 42.8VC SMBFLAT
Comments
SMB15F20AY Specifications
Voltage - Reverse Standoff (Typ):
20V (Max)
Voltage - Breakdown (Min):
22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:
42.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):
234A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:
1500W (1.5kW)
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)